Roztocza w domu
Data publikacji 20 września 2021Codziennie towarzyszą nam roztocza, w każdym miejscu mamy z nimi do czynienia. Roztocza w domu swoim również znajdziemy. Mimo, że są niewidoczne to są ciągle obecne. I każdy o tym wie. Ale czy wszyscy wiemy czym są roztocza? Jaki mają wpływ na nas? Jakie są rodzaje? Jak się ich pozbyć? No właśnie, może to stanowić problem dla niejednego z nas.
Roztocza- co powodują i gdzie się znajdują?
Roztocza przyczyniają się do powstania uciążliwych alergii i tym samym wpływają niekorzystnie na nasze zdrowie. Te organizmy powodują dolegliwości tak jak: duszności, kaszel, świąd, bóle głowy, a nawet atopowe zapalenie skóry. Niestety są one tak mikroskopijne, że nie widzimy ich gołym okiem. Mimo to żyją w naszych domach, mieszkaniach.
Skoro roztocza w domu i mieszkaniach niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie to jak się ich pozbyć? Przede wszystkim warto podkreślić, że mikroskopijne organizmy rozwijają się w łóżkach – a dokładniej żyją w materacach i pościeli – żywią się naskórkiem pozostawionym w pościeli i na materacu. Najlepiej czują się, gdy temperatura powietrza przekracza 20 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza wynosi 60-80%. W okresie sezonu grzewczego roztocza się rozpadają – ma to związek z wysuszeniem powietrza.
Jak radzić sobie z roztoczami w domu?
Najlepszym sposobem gwarantującym sukces jest zapewnienie w pomieszczeniu światła słonecznego. Dlatego też warto odsłonić materac tak, aby padały na niego promienie słoneczne. Gdy jest taka możliwość to warto materac wystawić na zewnątrz – materac wówczas otrzyma dawkę świeżego powietrza i naturalne światło. Ta sama zasada dotyczy pościeli, kołdry i poduszek. Nie bez powodu w okresie letnim wystawia się pościel na zewnątrz – zabieg ten zabija roztocza i jednocześnie odświeża pościel. Warto również systematycznie odkurzać materac. Pozbędziemy się tym samym naskórka, którym się żywią roztocza w domu. Pościel powinna być wymieniana z kolei raz, dwa razy w tygodniu.
Należy pamiętać, że samo pranie pościeli to nie wszystko. Pomimo miłości do zwierząt nie powinno się ich wpuszczać do łóżka. Dlaczego? Ponieważ sierść sów i kotów stanowi pożywienie roztoczy. Ponadto, roztocza uwielbiają wilgoć i pot.
Pamiętajmy, aby omijać dywany i koce z długim włosiem. Jeśli już nie możemy pozbyć się pięknych ozdób naszego domu to musimy zadbać o regularne i porządne czyszczenie. Długie włosia to idealne miejsce dla roztoczy! Pamiętajmy również o gruntownym sprzątaniu, odkurzaniu i myciu podłóg – również pod łóżkiem i w miejscach trudno dostępnych.