Projekt domu
Data publikacji 10 września 2021Przy wykonywaniu projektu danego domu wykonywanych jest kilka a nawet kilkanaście rzutów pozwalających na dokładną analizę przestrzeni oraz zaplanowanie wykorzystania materiałów. Dla kupującego lub zamawiającego ważne jest aby projekt jego domu wyglądał atrakcyjnie i zachęcił do dalszej realizacji. Jednak rzut jest również przydatny, a nawet niezbędny do wykonania wizji inwestora.
Każdy projekt domu rzut powinien mieć dokładnie przemyślany. Rzutem nazywamy rysunek techniczny, który przedstawia konkretną powierzchnię budynku. Rzut taki wykonuje się w zadanej skali w zależności od pożądanego uszczegółowienia rysunku. Najgrubszymi liniami rysowane są ściany nośne i najistotniejsze elementy budynku, najcieńszymi natomiast zaznaczane są linie wymiarowe wraz z opisami materiałów z jakich wykonany jest element przedstawiony na rzucie. Liniami przerywanymi zaznaczane są przekroje elementów występujących w danym rzucie w projekcie.
Główne zasady projektowania domu
Jest wiele zasad, które należy przestrzegać przy wykonywaniu takich rzutów. Przekrój poziomy budynku zazwyczaj wykonywany jest na wysokości jednego metra nad poziomem podłogi, dzięki temu na rzucie widoczne są otwory okienne oraz drzwiowe. Wykonywany jest również przekrój pionowy wykonywany zazwyczaj w dwóch strategicznych miejscach budynku na przykład w miejscu występowania klatki schodowej lub otworu drzwiowego w celu ukazania nadproży lub ustawienia belek ościeżnicy w przypadku wykonywania budynku o konstrukcji drewnianej (typ kanadyjski). Przecięcie w pionie budynku pozwala na jednoczesne ukazanie na rzucie fundamentów, elementów żelbetowych, konstrukcji schodów oraz samej więźby dachowej.
Nie na każdym rzucie bowiem zobaczymy te same rzeczy i przestrzenie. Potencjalny klient nie potrzebuje dokładnego widoku instalacji biegnących w ścianach lub w stropach, dlatego wykonywane są rzuty pokazujące jedynie rozkład projektowanych pomieszczeń z potencjalnym ustawieniem przyszłych sprzętów i wyposażenia. Resztą zajmują się kierownicy budowy dla których istotne nie są rozkłady kanap i lodówki, ale przebieg ścian nośnych lub działowych, rozstaw belek stropowych lub ustawienie klatki schodowej bądź więźby dachowej.
To jakie elementy są widoczne na jakim rysunku zależne jest od typu wykonywanego projektu, może to być projekt architektoniczny lub inżynierski. W projekcie budowlanym konieczne jest wykonanie rzutów: fundamentów, parteru, piętra lub pięter, rzut stropu, konstrukcji dachu oraz połaci dachowej. Można również wykonać rzut koncepcyjny, który tak jak zostało wspomniane wcześniej ukazuje koncepcję aranżacji poszczególnych wnętrz.